Najnowsze

JYRKI SAARIO - TWÓRCA SYSTEMU DEFENDO

 

Życie twórcy Defendo – Jyrkiego Saario jest ściśle związane ze studiowaniem i pogłębianiem wiedzy w zakresie walki ulicznej i sportowej. Przez blisko 40 lat trenował kickboxing, muay thai, grappling, judo, boks, bjj, krav maga, kapap, różne style karate, wing chun, kyusho i inne.

Na początku lat 80-tych był jednym z założycieli Szwedzkiej Federacji Kick Boxingu i wieloletnim członkiem jej Rady Egzaminacyjnej – w ramach której prowadził egzaminy na czarny pas. Od 1983 roku wyszkolił kilka pokoleń instruktorów muay thai i kickboxing. Na początku lat 2000 Jyrki zdobył piąty stopień (5. dan) czarnego pasa w ramach organizacji WAKO (największa organizacja kickboxingu na świecie). Wśród jego podopiecznych jest ponad trzydzieści czarnych pasów – wśród nich mistrzowie świata, Europy, Szwecji oraz reprezentanci kadry szwedzkiej.

Jyrki był współzałożycielem i wieloletnim członkiem rady Szwedzkiej Federacji Thajskiego Boksu. W Tajlandii spędził 13 lat swojego życia, gdzie systematycznie trenował i tytuł instruktorski  Muay Thai/Muay Boran otrzymał od mistrza Brong Trairota (Singprasert Camp).

Na początku lat osiemdziesiątych założył jeden z pierwszych klubów fighterskich w Szwecji (pierwszy klub w Göteborgu), gdzie od początku prowadził zajęcia kick-boxing, muay thai oraz szkolenia z zakresu interwencji i samoobrony dla ochroniarzy i służb mundurowych. W latach osiemdziesiątych organizował pierwsze zawody w Szwecji łączące walkę w stójce z judo i grapplingiem. W latach 90-tych sprowadził do Finlandii Shootfighting, jeden z pierwszych systemów typu MMA.

 

   
Jyrki Saario &
Jon Bluming
  Jyrki Saario &
Dan Inosanto
  Jyrki Saario &
Imi Lichtenfield


W roku 1994 poznał twórcę systemu Krav Maga, Imiego Lichtenfelda. W 1996 roku wprowadził Krav Maga do krajów Skandynawskich – był jednym z pierwszych europejskich instruktorów Krav Maga i jednym z nielicznych instruktorów spoza Izraela, którzy czarny pas (expert level 2) otrzymali od samego Grandmastera Imiego Lichtenfelda. Przez 10 lat był szefem wyszkolenia International Krav Maga Federation na cały region Skandynawski.

Od początku lat 2000 szkolenia dla służb ochrony prowadził pod nazwą Very Intensive Program. W 2005 roku założył Scandinavian Defendo i organizację Defendo Alliance.

Ciągły rozwój systemu spowodował, że w 2017 roku założono organizację Saario Academy. Jej celem jest rozpowszechnianie Defendo na całym swiecie. Członkami organizacji są szkoleniowcy z Finlandii, Węgier, Polski, Szwecji, Norwegii, Irlandii, Hiszpanii i Francji.

 

JYRKI SAARIO - HISTORY MOVIE

 

 

<< Powrot do poprzedniej strony